Szkolenie Joomla 2.5

Omówienie historii i wersji Joomla

Wersje joomla
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Skąd wzięła się nazwa Joomla?

Słowo "joomla" z języku suahili oznacza wspólnie, razem. Moim zdaniem nie można było chyba lepiej trafić. Wspólnie, programiści i użytkownicy dokładają starań, aby każde nowe wydanie tego CMS`a było coraz lepsze. W języku polskim przyjęła się nazwa "jomla" lub czytana z angielskiego "dżumla",

i choć samo słowo "joomla" jest nieodmienne, to Polacy odmieniają je, traktując jako wyraz żeński.

 

Historia powstania CMS Joomla rozpoczyna się od rozłamu zespołu programistów pracujących nad systemem Mambo. Pierwszą wersją Joomla była wersja 1.0, która zachowała zgodność większości modułów i rozszerzeń z Mambo 4.5

joomla1.0

27`go lipca 2007roku światło dzienne ujrzała wersja 1.5. Jeszcze jako wersja RC czyli Release Candidate - kandydat do wydania. Wprowadzono w niej duże zmiany w kodzie, modyfikacje struktury bazy danych oraz wiele pomniejszych usprawnień. To wersja 1.5 utraciła kompatybilność wsteczną z poprzednimi wydaniami systemu. Wprowadzono jednak tryb zgodności z poprzednikami poprzez tryb "lagency mode- spuścizna" .

 

Dla porównania panel administracyjny Joomla 1.5 na przykładzie mojej strony.

joomla 1.5.26

 

Kolejnym przełomem była data 10`go stycznia 2011 roku kiedy wydano wersję Joomla 1.6. Wprowadzono w niej między innymi aktualizację jednym kliknięciem, przebudowany system kontroli dostępu (bardzo dobra opcja dla internetowych marketerów, ale o tym w dalszej części szkolenia), oraz semantyczne układy XHTML.

Sześć miesięcy później, a dokładnie 19 lipca 2011r wydano wersję 1.7, w której naprawiono luki bezpieczeństwa, wprowadzono zabezpieczenie przed SQL injection, uproszczono aktualizację, oraz wprowadzono separację architektury, czyli wydzielono główne biblioteki z rdzenia systemu.

25`go stycznia 2012roku wydano wersję 2.5 (to tej wersji dotyczy szkolenie). Wsparcie dla tej wersji to 18 miesięcy, w trakcie których pojawiać się bedą kolejne ulepszone wydania. Aktualnie najnowszym, jest wydanie 2.5.7. Aktualizacja do najnowszej wersji sprowadza się do kliknięcia jednego odnośnika, co bardzo ułatwia pracę, szczególnie jeśli masz tak jak ja, kilka, czy kilkanaście stron zbudowanych na Joomla 2.5.

Na zakończenie winien Ci jestem wyjaśnienie. Najnowszą wersją joomla jest 3.0. Dlaczego więc to nie dla tej wersji robię to szkolenie?

To bardzo proste. Wersja 3.0 ma wsparcie przez okres sześciu miesięcy i jej ewolucja zakończy się na wersji 3.5, która będzie miała długoterminowe wsparcie. Jest to wersja rozwojowa stworzona bardziej do testów i przedstawienia nowości jakie będzie zawierała wersja 3.5.

Teraz już wiesz dlaczego nie 3.0. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy przeszli do kolejnej lekcji tego szkolenia.